Rubriky
mikrobiom vědecké studie

Probiotika snižují respirační symptomy

Nemusí to být nutně ta nejintuitivnější myšlenka, že přidání bakterií do vašeho střeva může snížit riziko infekce dýchacích cest, ale je to další důkaz o tom, že střevní mikrobiom má složitý vztah s našimi různými orgánovými systémy. Nemá tedy vliv pouze na to, jak funguje naše zažívání nebo jak fungují naše játra, ale střevní mikrobiom ovlivňuje aspekty fungování celého našeho těla,“ řekl dr. Benjamin Mullish, vedoucí výzkumný pracovník studie a klinický lektor v divizi GIT, Imperial College London, Anglie.

Vědci reanalyzovali podrobné denní záznamy 220 pacientů, kteří se účastnili dřívější dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie vlivu probiotik na úbytek hmotnosti. Při přezkoumání dat pro běžné příznaky infekce horních cest dýchacích, včetně kašle, bolesti v krku a sípání, vědci zjistili, že účastníci, kteří užívali probiotika během šestiměsíční studie, měli o 27 procent nižší celkový výskyt příznaků onemocnění horních cest dýchacích ve srovnání se skupinou s placebem. Účinek byl největší u účastníků ve věku 45 let nebo starších, stejně jako u pacientů s obezitou.

Právě lidé s obezitou jsou vystaveni vyššímu riziku respiračních infekcí. Předchozí výzkum ukázal, že probiotika snižují infekce horních cest dýchacích u zdravých dospělých a dětí, ale o této zranitelné populaci starších osob s nadváhou a lidí s obezitou dosud existovalo jen málo důkazů.

Tato zjištění přispívají k rostoucímu zájmu o osu střeva–plíce, tedy o to, jak navzájem střeva a plíce komunikují,“ uvedl dr. Mullish s tím, že to není jen střevo vysílající signály, které mají vliv na to, jak plíce fungují. „Funguje to v obou směrech, což dodává na významu zjištění, že změny ve střevním mikrobiomu mohou značně ovlivnit různé aspekty našeho zdraví,“ dodává.

Vědci zatím ve studii nezkoumali imunitní odpověď, pouze respirační příznaky. Budoucí randomizované klinické studie by proto podle dr. Mullishe mohly pomoci identifikovat mechanismy související se snížením respiračních příznaků a prozkoumat možný dopad probiotik na imunitní systém.

Zdroj: Medical Tribune

✅ Jednoduchou a dostupnou pomoc v občasných případech zdravotních komplikací poskytuje také kombinace kvalitních probiotik a prebiotik (doplňky stravy), rád vám poradím ty pro vás vhodné, následně je vždy doporučuji probrat s vaším ošetřujícím lékařem.
✅ U dlouhodobých či závažných potíží napřed doporučuji odbornou analýzu střevního mikrobiomu (ať si třeba nedoplňujete bakterie, kterých právě máte přebytek), a podle výsledku (jaké bakteriální kmeny chybí nebo přebývají, jaká je jejich rozmanitost, atd.) následně přípravu individuálních probiotik na míru.

Individuální poradenství:

Jarek Jesenský


Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy, a jsou určeny primárně pro zdravé spotřebitele, kterým doplňují látky, jež ve stravě mohou chybět.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *