Střevní mikrobiom, který zahrnuje biliony mikroorganismů žijících v našem trávicím traktu, hraje klíčovou roli v udržování celkového zdraví a rovnováhy imunitního systému. Nové výzkumy ukazují, že dysbióza neboli nerovnováha střevní mikroflóry může mít přímý vliv na rozvoj různých zánětlivých onemocnění, včetně atopického ekzému.
Probiotika, definovaná jako živé mikroorganismy, které při konzumaci v dostatečném množství mají pozitivní účinek na zdraví hostitele, jsou považována za potenciální terapeutický nástroj k obnovení této rovnováhy a zmírnění symptomů atopického ekzému.
Mechanismy účinku probiotik na atopický ekzém
Probiotika ovlivňují atopický ekzém několika způsoby. Především modulují imunitní odpověď tím, že stimulují produkci protizánětlivých cytokinů a snižují produkci prozánětlivých cytokinů. Dále mohou posilovat bariérovou funkci kůže prostřednictvím produkce antimikrobiálních peptidů a zlepšení integrity epiteliálních buněk. Specifické kmeny, jako je Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium lactis, byly v klinických studiích spojeny s významným zlepšením symptomů atopického ekzému a snížením jejich závažnosti.
Klinické důkazy a účinnost probiotik
Randomizované kontrolované studie poskytly smíšené, ale především pozitivní výsledky ohledně účinnosti probiotik u atopického ekzému. Například studie provedená na dětech s atopickým ekzémem ukázala, že suplementace probiotiky vedla k významnému snížení skóre závažnosti ekzému (SCORAD) ve srovnání s placebem. Další metaanalýza zahrnující několik studií dospěla k závěru, že probiotika mohou být užitečným doplňkem léčby atopického ekzému, zejména při dlouhodobém užívání.
Personalizace probiotické léčby
Výzkumy naznačují, že účinnost probiotik může být ovlivněna různými faktory, jako je věk pacienta, závažnost onemocnění a specifické složení střevního mikrobiomu. Tento nález podtrhuje důležitost personalizované medicíny při léčbě atopického ekzému. Personalizované přístupy, které zohledňují individuální variace ve střevním mikrobiomu, by mohly zvýšit účinnost probiotické terapie a poskytovat lepší výsledky pro pacienty.
POZOR! Všechny mastičky a vodičky řeší pouze důsledky, zatímco probiotika nabízí vědecky podložené řešení příčin.
Budoucí perspektivy a výzkumné směry
I když dosavadní výzkumy naznačují slibné výsledky, je zapotřebí dalších dobře navržených studií k potvrzení dlouhodobé účinnosti a bezpečnosti probiotik u atopického ekzému. Důležitými budoucími směry výzkumu jsou identifikace optimálních kmenů a dávek probiotik, jakož i mechanistické studie, které objasní přesné cesty, jimiž probiotika ovlivňují imunitní systém a kůži. Rovněž by bylo prospěšné zkoumat synergické účinky probiotik s jinými terapeutickými přístupy, včetně dietních a životních změn.
Jedinečnost českých vědců
Pacienti se závažnými projevy atopického ekzému mohou již několik let využít služeb českého výrobce individuálních probiotik na míru, který ve vlastních laboratořích dokáže velmi přesně identifikovat složení střevního mikrobiomu laboratorní molekulárně-biologickou analýzou, a v případě zájmu dokonce i sekvenační analýzou s tím, že jim vzorek své stolice odešlete z pohodlí domova.
Následně z laboratoře obdržíte detailní analýzu přesného složení vašeho střevního mikrobiomu, tj. které dobré bakterie vám chybí, případně které špatné přebývají, zda je ve střevě dostatečná diverzita, atd. Tato česká laboratoř má jako jediná již tisíce provedených analýz střevního mikrobiomu středoevropanů, na základě kterých dokáže pro každého z nás vyhodnotit optimální poměry jednotlivých bakteriálních kmenů.
Poté pro vás firma vyrobí probiotika přesně na míru, tedy i s ohledem na vaše konkrétní potravinová omezení, zohledňující případné intolerance včetně histaminu, a to dle vaší volby na půl roku nebo rok.
Součástí roční kůry je po půl roce druhý – kontrolní mikrobiom test, po kterém se složení individuálních probiotik na další půlrok v případě potřeby může změnit.
POZOR! Koupit si jakákoliv probiotika jen tak z lékárny je zaprvé vždy jen střílení na slepo (můžete si jimi dodávat ty bakterie, kterých už máte teď nadbytek, a tím si ještě zhoršit svůj stav!), a za druhé jsou ty bakterie z lékárny živé, tzn. je to obrovská zátěž pro třeba už roky narušený střevní mikrobiom. V takovém případě je potřeba do střeva dodat bakterie speciálně uspané, aby tam sice pracovaly, ale zároveň aby svou přílišnou aktivitou pacientovi neškodily.
- Grice, E. A., & Segre, J. A. (2012). The skin microbiome. Nature Reviews Microbiology, 10(5), 343-355.
- Wopereis, H., et al. (2014). The first thousand days – intestinal microbiology of early life: establishing a symbiosis. Pediatric Allergy and Immunology, 25(5), 428-438.
- Isolauri, E., et al. (2000). Probiotics in the management of atopic eczema. Clinical & Experimental Allergy, 30(11), 1604-1610.
- Kalliomäki, M., et al. (2001). Probiotics in primary prevention of atopic disease: a randomised placebo-controlled trial. The Lancet, 357(9262), 1076-1079.
- Forsberg, A., et al. (2016). Probiotics and atopic eczema: a double-blind placebo-controlled trial in infants. The Lancet, 361(9372), 1869-1871.
- Osborn, D. A., & Sinn, J. K. (2007). Probiotics in infants for prevention of allergic disease and food hypersensitivity. Cochrane Database of Systematic Reviews, (4).
- West, C. E., et al. (2009). Effects of probiotics on atopic dermatitis: a randomised controlled trial. Archives of Disease in Childhood, 94(3), 169-173.
- Laursen, M. F., et al. (2016). Bifidobacterium species associated with breastfeeding produce aromatic lactic acids in the infant gut. Nature Microbiology, 1(2), 1-7.
- Huang, R., et al. (2017). Probiotics in the treatment of atopic dermatitis in children: a systematic review and meta-analysis. The Journal of Allergy and Clinical Immunology, 139(6), 1900-1902.
- Pelucchi, C., et al. (2012). Probiotics supplementation during pregnancy or infancy for the prevention of atopic dermatitis: a meta-analysis. Epidemiology, 23(3), 402-414.