Bakterie v našem střevě mají pro naše zdraví zcela zásadní důležitost a plní spousty funkcí, díky kterým může vůbec náš organismus správně fungovat. Tyto bakterie se mohou v našich střevech množit díky prebiotikům, o kterých je primárně tento článek, nejdříve si ale uvedeme, jaké funkce vůbec náš mikrobiom plní a proč je pro naše zdraví tak důležité, aby jeho diverzita byla co největší a bakteriální kmeny byly ve správném vzájemném poměru.
Probiotické bakterie našeho střeva:
– Máme jich cca 10 krát více než vlastních buněk.
– Ovlivňují expresi některých genů uvnitř našich buněk.
– Na změny v jejich složení je nejcitlivější mozek a nervová soustava.
– Rozhodují o tom, zda v těle propukne zánět a jestli je tělo schopné se vypořádat s působením volných radikálů.
– Podílejí se na řízení imunitních reakcí, zánětlivých pochodů, detoxikaci, hormonální regulaci pocitu hladu a sytosti, zužitkování sacharidů a tuků.
– Jejich správné složení napomáhá správnému vstřebávání živin.
– DNA těchto bakterií nás může ovlivňovat daleko více než naše vlastní DNA.
– Prospěšné bakterie našeho střeva jsou schopné vytvářet látky ovlivňující naši mozkovou činnost např.:
– GABA – neurotransmitter, který má uklidňující účinky a pomáhá nám zvládnutí stresu.
– glutamát – neurotransmitter, který nás udržuje bdělé a připravené k akci, zejména ve vypjatých nebo nebezpečných situacích.
– serotonin – nazývaný také jako hormon štěstí, je zodpovědný za pocity štěstí a dobrou náladu, jeho nedostatek může vést k depresím, proto zdraví mikrobiomu má vliv na naši psychiku daleko více než se může zdát, cca 90% serotoninu je vytvářeno v našem střevě a pouze zbylých 10% je vytvářeno v mozku.
– BDNF – (brain-derived neurotrophic factor) – stimuluje kmenové buňky k vytváření nových neuronů, plní ochranou funkci neuronů, napomáhá vytváření nových synapsí v mozku.
To by byly zatím všechny základní funkce našeho mikrobiomu, k dalším se ještě dostaneme, už však v souvislosti s prebiotiky.
Prebiotika
Prebiotika jsou druhem vlákniny, vyznačují se 3 hlavními znaky:
1. Jsou nestravitelná, tzn., že nepodléhají působení enzymů v tenkém střevě. Ale postupují nestrávené až k probiotickým bakteriím našeho střeva, které je fermentují a vytváří z nich mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Za zmínku stojí kyselina máselná, která slouží jako zdroj energie pro epitelové buňky našeho střeva, chrání střevo před rakovinovým bujením a tlumí zánět.
2. Bakterie tlustého střeva je musejí být schopny fermentovat, jinak by z nich nebyly schopny vytvářet další látky a využívat je jako zdroje energie.
3. Musí mít jejich příjem příznivý vliv na naše zdraví. Skoro všude se dnes můžete o příznivých účincích vlákniny na lidské zdraví, přičemž hlavní zdravotní benefity z konzumace vlákniny vyplývají právě z jejího obsahu prebiotik.
Největší předností prebiotik je, že napomáhají rozmnožování přátelských střevních bakterií a tím působí preventivně proti vzniku tzv. Leaky gut syndrome (zvýšená propustnost střeva), což vede k tvorbě zánětu v těle, jelikož se do těla začnou dostávat patogeny a další toxické látky vytvářející zánět. Zejména pak lypopolysacharid, který je součástí buněčných obalů některých střevních bakterií a který když se dostane do našeho těla začne vytvářet chronický zánět, jež je základem degenerativních onemocnění jako např.: cukrovka, rakovina, Alzheimerova choroba atd. Což se za normálních okolností nemůže stát, jelikož naše střevo, pokud je zdravé nepropustí lypopolysacharid a další toxické látky do krevního řečiště. Bohužel vytváření leaky gut syndrome napomáhají potraviny, které jsou v naší společnosti těmi z nejvíce konzumovaných, zejména potraviny obsahující lepek.
Mezi další pozitivní účinky prebiotik patří tlumení zánětu, zlepšení vstřebávání živin (vápník, sodík), prevence kardiovaskulárních onemocnění, snížení hladiny cholesterolu, zlepšení spánku, působení proti glykaci, jež vede k tvorbě volných radikálů.
Zdroje prebiotik: cibule, česnek, mořské řasy, zelený hrách, nektarinky, grapefruit, kešu, pistácie, pórek, banány, artyčoky, červená řepa, šalotka, fenykl, jablka…
Vidíte, že zdrojů prebiotik je dost, a to tu nejsou vypsány všechny, pokud byste chtěli příjem prebiotik zvýšit pomocí suplementů, můžete využít například inulin. Dále ještě stojí za zmínku, že podobné účinky jako prebiotika mají také flavonoidy vyskytující se např.: v kávě, kakau, červeném víně, zeleném čaji…