Rubriky
mikrobiom

Jak si zlepšit trávení

Dobré trávení a zdravá střeva jsou základem na naší cestě za lepší postavou a zdravějším já. Ne nadarmo se říká, že vše začíná ve střevech, kde právě probíhá také trávení. Jak si takové trávení zlepšit? To se dozvíte v dnešním článku. 

V první řadě bych ráda rozdělila tipy na dvě části. V první části uvedu ve zkratce doplňky stravy, které lze zařadit a pomoci tak trávení. Tyto produkty bych zařazovala v případě, že opravdu trpíte špatným trávením a chcete vše dát co nejdříve do pořádku. Braní doplňků stravy na zlepšení trávení nevidím ale jako dlouhodobé řešení, proto se více rozepíšu o tipech, které pomáhají trávení v rámci pohybu a stravy. 

Doplňky

Probiotika

Nejčastějšími pomocníky s trávením jsou probiotika. Kapsle obsahují až miliardy živých bakterií, které prospívají naši střevní mikroflóře. Střevní mikroflóra je složena právě z těchto bakterií, ale vlivem životního stylu, stravy a dalším faktorům má někdo menší podíl těchto bakterií, a proto je třeba je doplnit pomocí doplňku stravy. 

Probiotika také zlepšuji například imunitu a mají spoustu dalších benefitů. Vybírejte vždy kvalitní, s vysokým obsahem zdraví prospěšných bakterií.

Vláknina

Častým problémem, proč lidi trápí trávení, je nedostatek vlákniny. Z jakých potravin ji získat si řekneme v druhé části. Existuje ale také vláknina v podobě prášku, kterou lze zakoupit na e-shopech se zdravou stravou. Chuťové pohárky sice moc nepotěšíte, za to můžete v jedné dávce získat až 20 gramů vlákniny, což může být také řešením. 

Greens

Určitě jste už slyšeli o superpotravině Greens. Jedná se o rozpustný prášek ve vodě, který obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Greensy mají také pozitivní vliv na naše trávení, ale také zdraví. 

Tipy

Pohyb

Pohyb všeobecně napomáhá trávení. Sezení celý den na gauči moc trávení neprospěje, proto pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se najít chvilku na procházku. Chůze a lehká fyzická aktivita může zlepšit trávení. 

Určitě znáte ten pocit nafouklého břicha, když například jedete na dovolenou či letíte a několik hodin musíte sedět bez téměř žádného pohybu. Proto nezapomínejte do svého dne zařazovat i kroky a lehkou fyzickou aktivitu a podpořte tak své trávení. 

Příjem vlákniny

Jak už jsem zmiňovala výše, nedostatek vlákniny může být také problém způsobující špatné trávení. Proto dbejte na dostatek zeleniny a ovoce, vlákninu najdete také v ovesných vločkách a celozrnných výrobcích.

Kromě toho, že spousta lidí nejí dostatek vlákniny, může někoho také trápit nerovnoměrný příjem vlákniny či náhlé zvýšení příjmu. Snažte se udržovat příjem vlákniny mezi 20 až 40 gramy denně. Pro vaše trávení není dobré najednou ze dne na den skočit na enormní příjem vlákniny. Můžete postupně navyšovat, zkoušet a najít optimální příjem právě pro vás. S tím vám pomůžou aplikace na sledování kalorického příjmu a zapisování si potravin. 

Potraviny

Posledním tipem, který zde uvedu, jsou potraviny, které také mohou pozitivně ovlivnit vaše trávení.

Jedná se o zakysané potraviny, kefír či zakysané zelí. Stačí si koupit jedno balení kefíru či jinou z uvedených potravin a každý den si dát panáka či lžíci. Uvidíte, že pokud budete dodržovat i předchozí body, zlepšíte si trávení a bude se vám lépe žít.

✅ Jednoduchou a dostupnou pomoc v občasných případech zdravotních komplikací poskytuje také kombinace kvalitních probiotik a prebiotik (doplňky stravy), rád vám poradím ty pro vás vhodné, následně je vždy doporučuji probrat s vaším ošetřujícím lékařem.
✅ U dlouhodobých či závažných potíží napřed doporučuji odbornou analýzu střevního mikrobiomu (ať si třeba nedoplňujete bakterie, kterých právě máte přebytek), a podle výsledku (jaké bakteriální kmeny chybí nebo přebývají, jaká je jejich rozmanitost, atd.) následně přípravu individuálních probiotik na míru.

Individuální poradenství:

Jarek Jesenský


Doplňky stravy nejsou náhradou pestré stravy, a jsou určeny primárně pro zdravé spotřebitele, kterým doplňují látky, jež ve stravě mohou chybět.

Veškerá zdravotní, výživová či léčebná tvrzení jsou v rámci legislativy EU výrazně omezena. Při tvorbě článků smíme vycházet pouze ze schválených tvrzení, která uvádí platná legislativa.

Symptomy nemoci či zdravotního problému popsané v tomto článku se u každého mohou projevit jinak. V každém případě konzultujte své zdravotní potíže vždy s lékařem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *